یکشنبه، دی ۰۵، ۱۳۸۹

پدر و دو قلوها - تکان دهنده ترین عکس زلزله بم


هفت سال از زلزله بم گذشت. زلزله ای که شدت آن به هفت ریشتر هم نرسید ولی به علت زمان زلزله و حرکات عمودی، توام با تخریب و تلفاتی باور نکردنی بود. تصویر یک عکس از این زلزله همیشه با من هست. و الان که عکس رو نگاه میکنم شاید به خاطر اینکه من هم پدر شده ام ، تصویر برایم درد آور تر است.
عکس برنده جوایز معتبر بین المللی شده و پدری است که جنازه دو فرزند دوقلوی خود را بردوش دارد و دقایقی بعد با دستان خودش به خاک می سپارد به همین صورت ، بدون کفن و....
عطالله طاهر کناره عکاس این عکس در آن زمان می گوید:"ورود ما دقيقاً در زمان بهت زدگي مردم حادثه ديده بم اتفاق افتاد و وقتي خواستم از يك سوژه عكاسي كنم، مردم زلزله زده تنها با حيرت به مرده ها و خرابه ها نگاه مي كردند، ولي با صداي شاتر دوربين عكاسي يك باره زدند زير گريه. نمي دانيد در آن لحظات سخت انساني، چه حالي داشتيم، وقتي با پدر دوقلوهاي زلزله زده در بخش بروات (بورا) مواجه شدم، ديگر تحمل ام را از دست دادم و زدم زير گريه. اما با اين حال نگذاشتم سوژه از دستم خارج شود. امروزه اگر ۳۴ كشور خارجي به كمك زلزله زدگان ايراني آمده اند بي تأثير از عكس عكاسان و تصاوير شبكه هاي تلويزيوني داخل نبوده است. با گذشت چند روز از فاجعه زلزله بم، هم اينك احساس خوشايندي دارم، چرا كه توانسته ام دين خود را نسبت به هموطنان ايراني ادا كنم.»

۴ نظر:

Haji Washington گفت...

هومن،‌ انسان شریفی هستی

holmes گفت...

حاجي جان شما لطف داري...شرافت از خودتونه

دوید گفت...

هلمز عزیز رفیق سالهای دور. خوبی؟ بعد از نزدیک به یک سال و نیم فرصت کردم بیام و چند خطی هم توی وبلاگ خودم بنویسم و هم سری به دوستان قدیمی بزنم. حس خوبی هست وقتی روی لینک پیوند های وبلاگم کلیک می کنم و هنوز وبلاگ دوستان قدیمی ام باز می شه.

بقالی سرکوچه و شرکا گفت...

آقا مبارکه... الان فهمیدم پدر شدی

پسر یا دختر؟