دوشنبه، مرداد ۰۱، ۱۳۸۶

تاریخچه ضربات پنالتی تیم ملی فوتبال ایران


خب تیم ملی با مساوی صفر-صفر مقابل کره جنوبی در ضربات جبار پنالتی(که البته برای ما همیشه جباره، و برای خیلی از تیمها نیست!!) حذف شد. ترکیب اولیه تیم ملی برای من خیلی عجیب بود...حتی وقتی دو روز پیش خبرگزاری ایسنا همین ترکیب رو اعلام کرده بود و در سایت بالاترین لینکش رو دیده بودم، بهش رای منفی دادم و نظر دادم که امکان نداره از این ترکیب استفاده بشه!! ولی امکان داشت و استفاده شد. مهمترین مشکل تیم ایران وجود بازیکنی به نام رسول خطیبی بود که به جرات می تونم بگم اگر 35 بار توپ رو لمس کرد، 34 بارش رو خراب کرد و پاس اشتباه داد و با خراب کردن پنالتی کار خوبش!!! رو تکمیل کرد. جالب اینکه قبلاً هم این بازیکن نشان داده که در حد تیم ملی نیست ولی 120 دقیقه در مهم ترین بازی این دوره ایران فیکس بازی کرد..تیم کره جنوبی از لحاظ بدنی کم آورده بود و ما با تعویض درست می توانستیم پیروز میدان باشیم..مطلب رو طولانی نکنم و برم سراغ تاریچه ضربات پنالتی در بازیهای تیم ملی ایران...در زیر تمام نتایج تیم ملی ایران در ضربات پنالتی رو مشاهده می کنید، البه لازم به ذکر است که اگر اشتباه نکنم دو بازی دیگه هم بوده که ایران بازیهاش به پنالتی کشیده، منتهی در جام بی اهمیتی ال جی و با شرکت 4 تیم که خب خیلی ملاک نیست...جام صلح و دوستی کویت که رو که در زیر آوردم به علت تعداد تیمهای زیاد و اهمیت بازگشت ایران به صحنه های فوتبال پس از پایان جنگ اهمیت داشت.... تا اونجایی که من یادم میاد و در تاریخچه خواندیم..قبل از انقلاب هیچ بازی رسمی ایران به ضربات پنالتی کشیده نشده و شروعش از سال 1984 بوده. به نتیجه گیری بعد از آمار هم لطفاً توجه کنید فکر کنم نکات جالبی توش باشه.

1984- جام ملتهای آسیا - سنگاپور
نیمه نهایی : ایران 1 - عربستان سعودی* 1 - برد در ضربات پنالتی برای عربستان - محمد پنجعلی پنالتی را خراب کرد
رده بندی: ایران 1- کویت * 1- برد در ضربات پنالتی کویت- جعفر مختاری فر پنالتی را خراب کرد

1986- بازیهای آسیایی - سئول
یک چهارم نهایی: ایران 1 - کره جنوبی* 1- برد در ضربات پنالتی برای کره جنوبی- ناصر محمد خانی پنالتی ایران در خراب کرد

1988- جام ملتهای آسیا - قطر
رده بندی: ایران* 0 - چین 0 - برد در ضربات پنالتی برای ایران - احمد رضا عابدزاده 3 ضربه پنالتی چینیها را مهار کرد

1989- جام صلح و دوستی - کویت
نیمه نهایی: ایران 2 - اوگاندا 2*- برد در ضربات پنالتی برای اوگاندا - جواد زرینچه پنالتی آخر ایران را خراب کرد

1990- بازیهای آسیایی - پکن
فینال: ایران* 0 - کره شمالی 0 - برد در ضربات پنالتی برای ایران - عابدزاده 2 ضربه پنالتی کره شمالیها را مهار کرد

1996- جام ملتهای آسیا
نیمه نهایی: ایران0 - عربستان سعودی 0 * - برد در ضربات پنالتی برای عربستان - با وجود مهار 2 ضربه پنالتی توسط عابدزاده ، علی دایی پنالتی را به اوت زد و پنالتی داریوش یزدانی و محمد خاکپور را الدعایه گرفت تا ایران بازنده باشد.
رده بندی: ایران* 1- کویت 1 - برد در ضربات پنالتی برای ایران - عابدزاده دو ضربه پنالتی را مهار کرد، مجتبی محرمی هم یک پنالتی را خراب کرد.

2004- جام ملتهای آسیا- چین
نیمه نهایی: ایران 1- چین*1 - برد در ضربات پنالتی برای چین - ایمان مبعلی و یحیی گل محمدی پنالتی ها را خراب کردند

2007- جام ملتهای آسیا - مالزی و سه کشور دیگر
یک چهارم نهایی : ایران 0 - کره جنوبی* 0 - برد در ضربات پنالتی برای کره- مهدوی کیا و خطیبی پنالتی ها را خراب کردند

دو مورد هم تیم مختلط امید و بزرگسالان ایران کارشون به پنالتی کشیده که هر دو بار پیروز بودیم ولی چون از نظر فیفا جزو نتایج تیم ملی ثبت نمیشه ما توی نتیجه گیری حاسب نمیکنیم. در سال 2002 در نیمه نهایی بازیهای آسیایی بوسان کره جنوبی بعد از 120 دقیقه 0-0 در ضربات پنالتی بردیم که اتفاقاً دروازبان کره همین دروازبان پنالتی گیر امروز کره جنوبی (لی وون جائه ) بود ولی بچه ها به طرز عجیبی همه پنالتهیا رو زیر طاق زدند و گل کردند تا خود کره ای ها یک پنالتی رو به تیر زدند (میرزاپور که همه را خلاف جهت می رفت!!) و ایران پیروز شد و بعد هم در فینال قهرمان. یک بار هم در یکچهارم نهایی بازیهای آسیایی دوحه، بعداز مساوی 2-2 با چین این تیم رو در ضربات پنالتی بردیم.

دو بار هم استقلال در جام باشگاههای آسیا در سال 1991 در فینال و چند سال بعد در نیمه نهایی به الهلال عربستان باخت و حذف شد.
تمام این نتایج نشان می دهد که ما و تیمهای ما اصولاً به علت فشارهای روحی و یا هرچیز دیگر در اکثر موارد در ضربات پنالتی بازنده بوده ایم .
به طور مشخص در مورد تیم ملی اصلی ایران - ما در 10 باری که کارمان به ضربات پنالتی کشیده در 7 مورد بازنده بودیم و در 3 مورد برنده. هر 3 بار عابدزاده دروازبان تیم ایران بود!! و البته دوبار دیگر با وجود بودن عابدزاده شکست خوردیم. از 3 پیروزی ما دو مورد در بازی رده بندی بوده که از استرس و فشار کمتری برخوردار بوده. تمام اینها نشانه روحیه پایین تیمهای ما در ضربات پنالتی است . به هر حال آمار نشان داد که ما در 70 درصد مواقع بازنده ضربات پنالتی بوده ایم که برای دوره های بعد باید فکری به حال خودمان بکینم. تیم ایتالیا هم یک چیزی تو مایه ای خودمان بود که سه دوره متوالی در جام جهانی 90-94-98 در ضربات پنالتی حذف شد ولی بالاخره در جام جهانی 2006 در ضربات پنالتی پیروز شد و قهرمان شد. حالا این موضوع خیلی به ما ربطی نداشت همین طوری نوشتم .
پ.ن.1
در سه مورد از باختها در ضربات پنالتی ما دروازبان هایمان در دقیقه 119 عوض کرده ایم که هر سه بار را باختیم!! ( این کار رو من در هیچ جای دنیا جز ایران ندیدم و چون دروازبان در جو بازی نبوده به نظر من هیچ وقت نتیجه بخش نیست). در سال 1984 ناصر ابراهیمی مربی وقت تیم ملی حافط طاحونی را برای ضربات پنالتی جلوی عربستان به جای بهروز سلطانی آورد که هر پنج ضربه را خلاف جهت رفت و گل خورد!! - در سال 1996 مایلی کهن برای ضربات پنالتی جلوی عربستان عابدزاده رو به جای نکیسا آورد توی زمین که انصافاً دو ضربه پناتی هم گرفت ولی قسمت ما برد نبود و امسال هم که قلعه نوعی طالب لو را به جای رودباریان به زمین آورد که هر پنج ضربه را خلاف جهت رفت و یکی از اینها رو با پا مهار کرد.
پ.ن.2
جنازه علی دایی در زمین بهتر از رسول خطیبی بازی میکرد.


۶ نظر:

amir گفت...

جالب بود...اعصابمون که سرویس شد. در ضمن لینک دادم به این نوشته ات. شاد باشی، امیر

سمیرا خانوم گفت...

سلام
من هم که هیچ کدوم از بازیها رو ندیده بودم این بازی رو نشستم نگاه کردم ولی کلی اعصابم به هم ریخت و گفتم کاش این بازی رو هم نمیدیدم در مورد تعویض دروازه بان مامان من هم که چندان سر رشته ای از فوتبال نداره همین حرف شما رو زد و من هم موافق بودم خب فوتباله ایرانه دیگه کاریش نمیشه کردتا بوده همین بوده در هر صورت موفق باشید

Sadrossadat گفت...

Homan Jan, Liked your statistics. I 100% agree with you. We individually need to learn how to work better under pressure.

It is an Art, Bro.

Amir Hossein

ناشناس گفت...

از طرف یک استقلالیه پررنگ
دوست عزیزم اولا ما باید عادت کنیم که زیبایی فوتبال به همین برد و باختهاست هرچند اغلب باخت نصیب ما میشود. ثانیا: مشکل ما این است که هیچوقت نخواسته ایم از تجربه دیگران استفاده کنیم و بعد از هر شکست سراغ تجربه های گذشته میرویم ،ای کاش آمار ارائه شده قبل از بازی ارائه میشد. ثالثا: اگر این تیم قهرمان میشد چگونه میتوانستیم جلوی امیرخان و رئیس جمهور گوگولی مگولیو بگیری رابعا:هیچی سلامتی و به امید قهرمانی اس اس

Khodayar گفت...

سلام

مشکل شما با بلاگر رو من هم دارم
پارس آنلاین بلاگر رو بلاک کرده، به هیچ صراطی هم مستقیم نمی شه و قبول نمی کنه
ولی با هر شرکت دیگه ای که من امتحان کردم بازه
موفق باشید

حاجی کنزینگتون گفت...

هولمز عزیز مرسی که سر زدی. من اون ماجرای قهرمانی عراق رو به کنایه نوشته بودم.